راز موفقیت افراد بزرگ

فرمول موفقیت و راز موفقیقت افراد بزرگ اصلا پیچیده نیست، در این مقاله از راز موفقیت زندگی سعادتمند، باهم به تجزیه و تحلیل یکی از اساسی ترین فاکتور های موفقیت کی پردازیم،پارامتری که موجب می شود افراد موفق نسبت به افراد عادی برجسته باشند زندگی و فرمول موفقیت آن هاست.

موفقیت چیست؟

موفقیت از دست واژه هایی می باشد که طیف وسیعی از تعاریف را دارد. برخی موفقیت را با سرمایه، درآمد و حقوق مقایسه می کنند، برخی موفقیت را در احساس آرامش و معروف شدن می بینند. برخی موفقیت را داشتن زندگی بی آلایش و آرام می دانند. منظور ما در این مقاله از راز موفقیت زندگی سعادتمند، موفقیت یعنی: اشخاص چقدر در مسیر رسیدن به آرمان های خود کامیاب بوده اند و چقدر از زندگی خود راضی هستند.

 

موفق شدن راحت است، پایداری موفقیت شرط است

در صورتی که در مسیر موفق شدن باشید می توانید برای کوتاه مدت سعی کنید و با پشت کار بسیار به موفقیت دست یابید، اگرچه به منظور دستیابی به هر موفقیتی باید بهای آن را بپردازید. اما بهای ماندگار بودن در موفقیت بسیار بیشتر و سنگین تر از قیمت موفق شدن است، این ها صرفا بازی با واژه ها نیست.

برخی بر این باورند که موفقیت  انتهای راه است اما موفقیت تازه آغاز مسیر می باشد. زمانی که شما در حوزه ای به موفقیت می رسید، تازه وارد میدان شده اید که رقیبان زیادی دارید. تازه بلافاصله که موفق می شوید وجود رقبا را حس می کنید، تا زمانی که ضعیف هستید و خود را ثابت نکرده اید کسی با شما کاری ندارد اما اگر موفق شدید باید مدافع مقام و منزلت خودتان یا کسب و کارتان باشید.
در واقع حالا باید از موفقیتی که کسب کرده اید مراقبت کنید. زمانی در موفقیت خود ماندگار می شوید که آنقدر فعالیت های بسیاری به منظور پایداری موفقیت خود انجام دهید.

در صورتی که به مسیرتان علاقه ای نداشته باشید دیگر از راه خود در راه رسیدن به آرمان هایتان لذت نمی برید.

چگونه موفق بمانیم؟

دقت داشته باشید که زمانی که به موفقیت می رسید باید میزان تلاش خود را افزایش دهید تا بتوانید مدافع موفقیت خودتان باشید.

این داستان موفقیت حقیقی را بخوانید:

۱۲ سال پیش دکستر جکسون بدنساز حرفه ای برای نخستین بار در طول زندگی اش در مسابقه ی مهم ورزشی رشته ی خودش یعنی مستر اولمپیای قهرمان شد. با قهرمانی در این مسابقه اسمش را در تاریخ این ورزش در دنیا ثبت کرد و در تاریخ همیشگی شد.

او با جی کاتلر که سال در مسابقات مستر اولمپیا قبل از سال ۲۰۰۸ قهرمان شده بود، رقابت می کرد. دکستر جکسون موفق شد و بر رتبه اول تکه زد، مسابقات مستر اولمپیا هر سال برقرار است و ورزکاران حرفه ای از کل دنیا با هم رقابت می کنند. دکستر جکسون در مسیر دستیابی به موفقیت خود بسیار تلاش کرد. بعد از ۱۱ سال تمرین بدنسازی او موفق شد قهرمان دنیا شود. اما موفق شدن ممکن است برایش راحت تر از حفظ موفقیت بود. او در سال آینده مقام خود را به قهرمان قبلی جی کاتلر واگذار نمود و تنها مستر اولمپایی است که برای یک سال صرفا به قهرمانی رسید.

قهرمان های پیش از او کسانی مثل رونی کلمن و دوریان یتس بودند که هر یک برای چندین سال متوالی قهرمان دنیا بودند.

بنابراین او برای رسیدن به موفقیت بسیار زحمت کشید و زمانی که به موفق دست پیدا کرد لذت بسیار زیادی را تجربه نمود، اما برای موفق ماندن خود باید چندین برابر گذشته سعی می کرد چراکه در رقابتی که پیش رو داشت، رقیب او برای موفق شدن و او برای حفظ قهرمانی خود آمده بود.

درست است که شکست ضربه دردناکی است، اما باید حقیقت ها را بپذیریم که موفق شدن و حفظ موفقیت دو موضوع جدا از هم هستند، موفق شدن دوره ای و موفق ماندن یک فرایند است.

افراد بزرگ موفقی که تلاش می کرند و شکست می خورد، این شکست ها برایش لذتی نداشت، بلکه درد آور بود اما افراد موفق سعی می کردند آن ها را تحمل کنند تا به خواسته خود برسند و به اسطوره ای ماندگار تبدیل شوند.

تصمیم  گیرنده ما هستیم که برای موفق شدن سعی کنیم یا برای موفق ماندن، موفق ماندن نیاز به سعی و پشتکار همیشگی دارد و باید عاشق راهی که در آن هستی باشی.

انگیزه و علاقه داشتن از پارامترهای موفقیت می باشد که باید در مسیری که انتخاب می کنیم دقت زیادی داشته باشیم که در راستای علاقه ی و عشق ما به آن راه باشد.

همانطور که استیو جابز می گوید:

تنها راه انجام کار بزرگ این است که به آن کار علاقه داشته باشید.

 

در ادامه به راز موفقیت از دیدگاه افراد معروف و سرشناس می پردازیم.

 

راز موفقیت از نظر جی واتسون موسس کمپانی ABM

راز موفقیت: در صورتی که تمایل به موفقیت دارید باید میزان شکست های شما دو چندان شود.

امروزه به ما یاد نمی دهند که در مسیر موفقیت احتمال دارد با موانع و شکست های دوره ای مواجه شویم و احتمال دارد مجبور شویم دوره های سختی را تجربه نماییم، بلکه به ما یاد می دهند برای روبرو شدن با شکست جبهه بگیریم.

در واقع یاد می دهند شکست جزو پیشنهادات ما برای انتخاب محسوب نمی شود و باید از شکست مانند ویروس کرونا پرهیز کرد.

باهم  این نظریه ارزیابی می کنیم که آیا واقعاً این نظریه صحیح است؟

ارزیابی حقیقت بیانگر این است که بهتر است شکست یکی از پیشنهادات باشد چراکه شما خواه آن را در قالب یک پیشنهاد در نظر بگیرید یا نه، شکست رخ می دهد. در حقیقت چگونگی رو به رو شدن ما با شکست اهمیت دارد، نوع دیدگاه ما میزان شکست یا موفقیت ما را مشخص می کند.

در صورتی که شما با این دیدگاه زندگی کنید که شکست یک پیشنهاد نیست، هرگز هیچ نوع شانس خوبی برای پیشرفت و آموزش کسب نمی کنید.

 

نگرش افراد موفق در برخورد با شکست ها

فرمول موفقیت مایکل جردن

براساس گفته های کارشناسان، مایکل جردن از مهم ترین و بزرگ ترین بسکتبالیست های تاریخ محسوب می شود. مایکل جردن در سال دوم دبیرستان در تیم بسکتبال مدرسه به دلیل کوتاهی قد پذیرفته نشد و به منزل رفت و چند روز ناراحت بود. ۲۴ ماه بعد از آن قضیه، مایکل جردن ۱۰ سانتی متر بیشتر قد کشید  و با تمرین بسیار زیاد مهارت بسکتبال خود را بهبود بخشید و در راه موفقیت قرار گرفت.

راز موفقیت توماس ادیسون

یک لحظه فرض کنید در صورتی که توماس ادیسون این دیدگاه را داشت که شکست یک پیشنهاد نیست، در حال حاضر زندگی ما چگونه بود؟

او در کشف و ساخت لامپ برقی و در سعی خود برای یافتن یک رشته ی همیشگی،هزاران شیوه مختلف را تست کرد که همه آن ها با شکست روبرو شدند.

توماس ادیسون همیشه می گفت:

من شکست نخوردم، من صرفا چندین هزار مسیر را کشف کردم که کارآمد نیستند. تصور کنید در صورتی که ادیسون در مسیر خود شکست را می پذیرفت امروز باید کماکان در زیر نور شمع به مطالعه می پرداختیم.

 

راز موفقیت افراد بزرگ

افراد موفق در راه خود به سمت اوج، چندین بار شکست را تجربه می کنند اما نوع دیدگاه آن ها است که مشخص می کند به چه صورت با این شکست ها روبرو شوند، تسلیم شوند یا پیش روند.

فراموش نکنید که برای رسیدن به هر آرمانی باید حاضر باشیم بهای آن را بپردازیم و ریسک و خطر های آن را به جان بخریم. افراد موفق دست به انجام اموری می زنند که افراد ناموفق نمی خواهند آن را انجام دهند و زندگی بی دردسر، بدون نگرانی و بدون ریسک را ترجیح می دهند.

موفقیت یعنی صبر داشته باشید که کم کم به یک هدف ارزشمند دست پیدا کنید.

موفقیت نتیجه ی سعی و پشت کار بسیار است، کلیه افراد بزرگ و سرشناسی که در این مقاله از آن ها اسم بردیم بسیار با انگیزه و علاقه در مسیر رسیدن به اهداف خودشان بودند و یک خصوصیت  مشترک بین افراد موفق؛ پشت کار بالا و توان تحمل و صبر بالای آن ها در وضعیت بحرانی است.